Bishops Details

Archbishop of Emeritus Dato Sri Peter Chung Hoan Ting, D.D, DC, PNBS

Archbishop Emeritus,ARCHDIOCESE OF KUCHING

Address

Chapel of Mother Mary
Taman Stutong Jaya
Lot 8174, Lorong 14 Off
Jalan Setia Raja,
93350 Kuching
Sarawak, Malayisa

Contact Details

Telephone : 016-8866940 / 082-503665
Fax : 082-365720
Email : chunghoanting@yahoo.com

Event
Date
Date of Birth :
10-09-1928
Ordained as Priest :
26-09-1954
Appointed Coadjutor Vicar Apostolic of Kota Kinabalu :
01-09-1970
Ordained Bishop :
15-11-1970
Appointed Vicar Apostolic of Kota Kinabalu :
01-08-1972
Appointed Vicar Apostolic of Kuching :
30-01-1975
Appointed Archbishop of Kuching :
31-05-1976
Installed Archbishop :
21-06-1976
Retired :
21-06-2003
 

Brief History

Bishop Peter Chung Hoan Ting, DD was born on September 10,1928. He was ordained a priest on Septembet 26, 1954. Then he was Appointed Apostolic Vicar of Kota Kinabalu on September 1, 1970. He was appointed Archbishop of Kuching on May 31, 1976. He retired in 2003 due to old age.

STATISTICAL SUMMARY

  • Approximate population : 1,172,618
  • Catholic population : 208,934
  • Parishes : 12
  • Outstations/Mass Centres : 343
  • Diocesan Priests : 25
  • Mill Hill Missionaries : 2
  • Franciscan Friars : 4
  • Franciscan Sisters : 53
  • Carmelite Sisters : 11
  • De La Salle Brothers : -
  • Full time Catechists : 24
  • Seminarians : 5
  • Jesuit Priests : 4
  • Salesians of Don Bosco : 2
  • Claretian Missionaries : 4