Bishops Details

Archbishop Emeritus John Hationghock, DD, SSD, (PSBS)

Archbishop,ARCHDIOCESE OF KUCHING

Address

118 Jalan Tun Abang Haji Openg
93000 Kuching, Sarawak

118 Jalan Tun Abang Haji Openg
93000 Kuching,
Sarawak

P.O. Box 940
93718 Kuching
Sarawak, Malaysia

Contact Details

Telephone : 082-242634
Fax : 082-425724
Email : archdiocesekuching@gmail.com
Website : http://kuchingcatholic.org/

Event
Date
Date of Birth :
05-03-1947
Ordained as Priest :
14-12-1972
Appointed Auxiliary Bishop :
17-01-1998
Ordained Bishop :
06-06-1998
Appointed Archbishop :
23-06-2003
Installed as Archbishop :
16-07-2003
Retired :
20-03-2017
 

Brief History

Archbishop John Ha Tiong Hock (born 5 March 1947 in Kuching, Sarawak), was ordained a priest on 14 December 1972, and was appointed Auxiliary Bishop of Kuching on 17 January 1998. His episcopal ordination was on 6 June 1998. He was appointed Archbishop of Kuching on 23 June 2003, and was installed on 16 July 2003. He is the president of the Malaysia-Singapore-Brunei Episcopal Biblical Commission.

STATISTICAL SUMMARY

  • Approximate population : 1,172,618
  • Catholic population : 208,934
  • Parishes : 12
  • Outstations/Mass Centres : 343
  • Diocesan Priests : 25
  • Mill Hill Missionaries : 2
  • Franciscan Friars : 4
  • Franciscan Sisters : 53
  • Carmelite Sisters : 11
  • De La Salle Brothers : -
  • Full time Catechists : 24
  • Seminarians : 5
  • Jesuit Priests : 4
  • Salesians of Don Bosco : 2
  • Claretian Missionaries : 4